Tczew. Szkoła żeńska; obecnie: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Szkoły Morskiej 1 / niem. Dirschau. Neue altstädtische Schule
obiekty widoczne:
- szkoła żeńska / szkoła staromiejska / obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Szkoły Morskiej 1 (budowę powszechnej szkoły żeńskiej rozpoczęto w Tczewie w roku 1911; w roku 1914 w wyposażonym w centralne ogrzewanie budynku szkolnym dowództwo pruskiej armii zorganizowało lazaret dla rannych żołnierzy; w kolejnych latach – począwszy od roku 1916 – w budynku mieściły się koszary niemieckiej straży granicznej – koszary Grenzschutzu, w latach 1920-1930 swoją siedzibę miała w tym miejscu pierwsza w Polsce Szkoła Morska założona przez kmdra Antoniego Garnuszewskiego; za: R. Landowski, „Tczew w czasie i przestrzeni”)
- Wieża Ciśnień znajdująca się przy rozwidleniu obecnych ulic Bałdowskiej i 30 Stycznia (liczący około 40 metrów obiekt, zwany również ciśnią, wzniesiono w roku 1905 na potrzeby Miejskich Zakładów Zaopatrywania w Wodę)
datowanie:
1911/1912 [po wybudowaniu tczewskiej szkoły żeńskiej / obecnie I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie]
opis fizyczny:
- pocztówka koloryzowana (fotograficzna / tłoczona); wyd. Hans Wendt, Dirschau [Tczew]
- na rewersie karta pocztowa wypisana odręcznie – korespondencja w języku niemieckim datowana przez nadawcę na 1 lutego 1912 roku (adresowana do Bamberg / współcześnie: miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia)
uwagi:
- na odwrocie znaczek pocztowy Deutsches Reich oraz stempel pocztowy / korespondencyjny Dirschau [Tczew] z datą 2.02.1912
- na rewersie określenie „karta korespondencyjna” w dwóch językach (język niemiecki, język francuski)
sygnatura:
Poczt649
zbiór Ireneusz Dunajski